ARCHITEKTURA > SAMOSTUDIUM > teorie > barvy
 
 

barvy


> TEORIE BAREV A JEJICH VÝZNAM

> Vnímání barvy vzniká v lidském mozku, přičemž oko slouží jako čočka, která rozkládá vlnovou délku světla. Schopnost vidět a vnímat barvy je složitým jevem, v němž se setkává fyzika s biologií. Fyzika charakterizuje světlo, které vstupuje do oka. Barevný vjem vlastně vzniká odrazem „bílého“ slunečního světla na předmětech, které sluneční světlo různým způsobem odrážejí. Ale ani sluneční světlo není vlastně bílé. Stačí si vzpomenout na duhu, která vzniká na obloze právě rozkladem slunečního světla a kterou v malém měřítku můžeme vidět kdykoliv, pokud necháme sluneční světlo projít patřičně zabroušeným skleněným hranolem. Biologie charakterizuje přenos informace nesené světlem. Je známo, že „barvoslepí“ lidé vnímají barvy jinak. Stejně je známo, že psi, kočky a obecně jiné živočišné druhy, než jakým je člověk, mají rozdílné barevné vidění. Vnímání barev v mozku člověka je pak spojeno s fotochemickými, neurologickými, fyziologickými a psychologickými jevy.

VÝZNAM BAREV


Každá barva působí na lidskou náladu jinak a toho často využívají psychologové či bytoví architekti. V následující části si řekneme, co jednotlivé barvy znamenají a jak působí na člověka.

bílá
Bílá barva je symbolem čistoty a nevinnosti, často symbolizuje konec. Umocňuje působení barvy, se kterou je používána. Tuto barvu mají rádi otevření a nekompromisní lidé.

žlutá
Žlutá barva je živá a veselá. V interiéru se používá k projasnění pokojů. Žlutá podporuje orgány trávícího traktu.

růžová
Růžová barva vyjadřuje jemnost. Tuto barvu mají rádi romantičtí lidé.

oranžová
Oranžová barva dodává člověku radost a sílu. Je dobrá proti strachu, pomáhá překonávat deprese. Oranžová barva je symbolem moudrosti. Tuto barvu mají rádi zvědaví a ctižádostiví lidé.

červená
Červená barva dodává člověku velké množství energie. Červená podporuje imunitní systém. Tuto barvu mají rádi impulzivní až agresivní lidé.

zelená
Zelená barva uklidňuje nervovou soustavu. Tato barva povzbuzuje přátelství a lásku. Zelená blahodárně působí na zrak. Tuto barvu mají rádi kreativní a citliví lidé.

modrá
Modrá barva podporuje komunikační schopnosti člověka. Tuto barvu mají rádi opatrní a rozvážní lidé.

fialová
Fialová barva přináší člověku inspiraci. Tato barva symbolizuje duchovno a pomáhá při meditaci. Fialová pomáhá zklidnit hyperaktivní děti. Tuto barvu mají rádi originální lidé se sklony k umění.

hnědá
Hnědá barva napomáhá dokončení rozdělané práce. Hnědá je symbolem zdravého rozumu. Tuto barvu mají rádi milý a důvěřivý lidé.

šedá
Šedá barva symbolizuje nejistotu a strach ze života. Tuto barvu mají rádi opatrní lidé.

černá
Černá barva odebírá z těla energii. Časté používání této barvy vede k depresivním stavům. Tuto barvu mají rádi tajnůstkáři a filozofové.


>>> zdroj
web


>>> další odkazy 

 
 
 
 
 
 
 

PŘÍPRAVNÉ KURZY K TALENTOVKÁM NA ARCHITEKTURU

Powered By CMSimple.dk | Design By DCWD | 2Bdesign