ARCHITEKTURA > SAMOSTUDIUM > filmy > Architekt odpadu
 
 

Architekt odpadu


Architekt odpadu
„Představte si dům, který si sám topí, sám se zásobuje vodou, sám si pěstuje vlastní plodiny. Představte si, že k jeho výstavbě není potřeba žádná drahá technologie, že recykluje svůj odpad, že má vlastní energetický zdroj. Teď si představte, že se takový dům dá postavit kdekoliv a kýmkoliv, navíc z věcí, které společnost považuje za odpad.“ (Michael Reynolds)

Američana Michaela Reynoldse lze bez nadsázky a také bez urážky nazvat nejvýznamnějším světovým architektem odpadu. Přes třicet let s úspěchem staví velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody i tepla. K jejich stavbě využívá staré pneumatiky, plechovky od piva a skleněné láhve. Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje z Nového Mexika přesto, anebo spíš právě proto, v USA neustále naráží na nejrůznější byrokratické překážky. Celé tři roky zaznamenával režisér Oliver Hodge práci Michaela Reynoldse a jeho boj s americkými úředníky. Vypravil se s ním a s jeho partou podobně nadšených spolupracovníků i na tsunami zcela zničené Andamanské ostrovy, kde se jejich levné a účelné domky setkaly s velkým nadšením.

Nezřídka to pro něj znamená boj se zkostnatělým státním aparátem.Michaela Reynoldse vychovávali rodiče v baptistickém prostředí. "Žádný tanec, žádná zábava, žádný alkohol, tak jsem zdrhnul," vypráví na začátku filmu muž, připomínající spíš ´hipíka´. Vystudoval architekturu na univerzitě v Cincinnati a už na ní se zabýval otázkami ekologie a užitečného zpracování odpadu, tedy tématem, jež ho provází po celý život. Když se ale pokusil postavit svůj první dům z plechovek od piva, popudil národní asociaci zedníků natolik, že ho donutili stavbu přerušit. Šlo o jeden z jeho prvních "zemědomů", tedy o dům, který je mimo systém všech rozvodných sítí, poháněný solární energií a postavený z pneumatik.

Náklady na jeho chod jsou prý téměř nulové, protože si sám recykluje dešťovou a odpadní vodu. Vzhled jednotlivých domů byl ze začátku velmi svérázný, stejně jako komunita lidí, která se kolem Reynoldse vytvořila.Se svým pokusem začal Reynolds nedaleko městečka Taos v poušti Nového Mexika. Ze začátku mohl působit poměrně svobodně, avšak se změnou politické garnitury nastaly problémy. Film tedy prakticky sleduje Reynoldsův boj s úředním šimlem, který nevidí dál než na hlavičku papíru s předpisy.

"Pokud máte vlastní elektřinu, teplo a vodu, znamená to, že si tvoříte svou vlastní politiku. A právě toho se asi bojí," říká Reynolds. Svůj návrh zákona o experimentální stavbě ekodomů podával třikrát. Návrh prošel teprve v momentě, kdy už měl za sebou stavby ekologických domů na Andamanských a Nikobarských ostrovech nebo v Mexiku. Paradoxně mu pomohly teprve přírodní katastrofy, v Asii cunami, ve Spojených státech dva hurikány, Katrina a Rita, aby se úředníci a politici v Novém Mexiku nechali zlomit. Důležitou roli hrály i zájmy ropné lobby stojící v pozadí bývalého prezidenta Bushe.
 

Architekt odpadu (Garbage Warrior)
Režie: Oliver Hodge
Distribuce: Aerofilms
Distribuční premiéra: 5. 6. 2009
Oficiální stránky: www.garbagewarrior.com
Stránky distributora: http://www.aerofilms.cz/architektodpadu

 

 
 
 
 
 
 
 

PŘÍPRAVNÉ KURZY K TALENTOVKÁM NA ARCHITEKTURU

Powered By CMSimple.dk | Design By DCWD | 2Bdesign